آموزش مقدماتی بازار فارکس

فارکس چیست

آموزش مقدماتی فارکس

فارکس به چه معناست ؟

فارکس (Foreign exchange)  به معنای بازار تبادل ارزهای خارجی است، تبادل ارز خارجی فرآیند تبدیل یک ارز به ارز دیگر به دلایل مختلف مانند تجارت یا گردشگری است. حجم معاملات روزانه فارکس به 6.6 تریلیون دلار در سال 2019 بوده است . این تبادل ممکن است برای خریدوفروش کالا، خدمات شرکتها و دولتها، هزینه های سفر و خرید مسافران یا سرمایه گذاری اشخاص و بنگاهها در کشورها مورد استفاده قرار گیرد.

بسیاری از مبادلات ارزی به هدف کسب سود انجام می شود، روزانه برخی از ارزها به شدت نوسان می کنند، همین بی ثباتی است که می تواند فارکس را برای معامله گران جذاب کند، فارکس شانس بیشتری برای سود بالا به همراه دارد و در عین حال ریسک را نیز افزایش می دهد.

آیا فارکس را می‌توان به عنوان یک شغل در نظر گرفت؟

امروزه با شرایط اقتصادی کشور، هر روز به تعداد کسانی که به سمت بازارهای مالی کشیده می‌شوند افزوده می‌شود. با توجه به انواع بازارهای مالی موجود در دنیا مثل بازار بورس و بازار سکه و طلا و ارزهای دیجیتال، شاید بازار فارکس در ایران کمتر مورد توجه و پرداخته شده است. با توجه به میانگین حجم معاملات ۶.۶ میلیارد دلار در روز و وجود بیش از ۳ میلیون تریدر در آسیا نشان میدهد که میتوان فارکس را به عنوان یک شغل درنظر گرفت، که پتانسیل تجارتی بسیار خوبی را نیز دارد

نحوه معاملات در فارکس چگونه است؟

معاملات در فارکس همیشه به صورت جفت ارز است. یعنی وقتی شما در بازار فارکس ارزی را خریداری می‌کنید، در همان لحظه ارز دیگری را فروخته اید. پس به نوعی میتوان درنظر گرفت که شما به اصطلاح همواره در حال آربیتراژ هستید و سرمایه شما در حال گردش است .

بطور مثال : وقتی شخصی جفت ارز یورو به دلار  (EURUSD) را در قیمت 1.0830 خریداری میکند، به این معنی است که 1.0830 دلار هزینه کرده تا بتواند ۱ یورو خریداری کند.

در بازار فارکس گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران فعالیت کرده که به اصطلاح بازیگران بازار فارکس نیز نامیده میشوند. این سرمایه گذاران از قشرهای مختلف کشورهای مختلف از سرمایه گذاران خورد تا سرمایه گذاران کلان و حتی بانکهای مرکزی کشورهای دنیا را تشکیل می‌دهند.  این سرمایه گذاران با انگیزه های کاملا مختلفی در این بازار به معامله می پردازند که در نهایت همگی به دنبال کسب سود از این بازار هستند.

مجموع همه این اهداف، بدان معنی است که تبادل ارز در بازار فارکس تنها با هدف سفته بازی نیست و در حقیقت هرکدام از فعالان در این مارکت، به نوعی نقش خود را ایفا میکنند و به همان مقدار تاثیرگذار هستند .

نرخ در بازار فارکس چگونه تعیین می‌شود؟

در بازار فارکس همانطور که گفته شد، ارزهای خارجی نسبت به یکدیگر معامله میشوند که به اصطلاح هر کدام را یک جفت ارز می‌نامند. به عنوان مثال پوند انگستان نسبت به دلار آمریکا که با علامت اختصاری ،(GBPUSD) نمایش داده میشود. نرخ این جفت ارزها رابطه مستقیمی با وضعیت اقتصادی و سیاسی آن کشورها دارد. به همین ترتیب برای تحلیل حرکات قیمتی جفت ارزهای مختلف، در بازار فارکس مانند تمام بازارهای مالی دیگر، از تحلیلهای بنیادی و تکنیکال استفاده میشود .

برای تحلیل یک جفت ارز نسبت به یکدیگر ابتدا باید بتوانیم درک کاملا شفافی از وضعیت اقتصادی و سیاسی و همچنین اتفاقات و اخبار مهم در جریان آن کشورها را داشته باشیم که بعضا هم کار کاملا تخصصی و پیچیده ای است .

چه عواملی در تعیین نرخها در بازار فارکس موثرند؟

به عنوان مثال از عوامل موثر اقتصادی بر تعیین نرخ میتوان به بیاینه های پولی و بانکی کشور و تعیین نرخ بهره بانکی و رشد تولیدات کشور، نرخ بیکاری و تولید اشتغال و... همچنین از موارد سیاسی نیز به تنشهای سیاسی کشورها و جنگ و تحریم ها و رویدادهای مهم سیاسی و حتی توییتها و نظرات شخصی رئیس جمهورها اشاره کرد. به عبارتی دیگر شما باید قادر باشید تا همه عوامل مهم و تاثیرگذار در تعیین نرخها را شناسایی و به خوبی تحلیل کنید تا بتوانید تحلیل بنیادی صحیحی از اتفاقات و اخبار در حال اتفاق حول آن جفت ارز را داشته باشید. در خصوص تحلیلهای تکنیکال نیز بعضا سرمایه گذاران تنها با در نظر گرفتن نمودارها و شناسایی الگوهای مختلف، بدون در نظر گرفتن اخبار و اتفاقات سیاسیِ در حال اتفاق، به معامله در فارکس می پردازند.

حجم معاملات در بازار فارکس چقدر است؟

بر اساس گزاش منتشر شده بانکها، هر سه سال یکبار ارزش کل معاملات روزانه فارکس در سال ۲۰۱۹ به حدود ۶٫۶ میلیارد دلار رسیده است که در مقابل گزارش قبلی خود در سال ۲۰۱۶ ،حجم معاملات روزانه ۱٫۴ میلیارد دلار افزایش داشته است. این عدد نشان دهنده این است که شما به هیچ عنوان نیاز به نگرانی در مورد حجم معاملات فارکس نخواهید داشت.

از طرفی هرچه حجم معاملات در بازار بالاتر باشد احتمال دستکاری در معاملات و نرخها، به شدت کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر هرچه حجم معاملات بالاتر باشد امنیت سرمایه نیز، بیشتر خواهد بود .

از پرمعامله‌ترین جفت ارزهای بازار فارکس میتوان به یورو به دلار و دلار به ین اشاره کرد . که حدودا %۴۱ حجم معاملات فارکس در سال را تشکیل می‌دهند. این درصد متحیر کننده میتواند ما را وادار به تفکر درباره حجم معاملات صورت گرفته در فارکس کند .

بر اساس آمارها %۸۵ معاملات فارکس به دلار تلاقی دارند، که این مقدار حدود %۴۵ حجم کل معاملات را نیز دربر میگیرد. یورو و ین و پوند نیز به ترتیب در رتبه دوم و سوم و چهارم قرار دارند. به این ترتیب میتوانیم دریابیم که معامله گران فارکس بیشترین معاملات خود را بر روی این ارزها متمرکز می‌کنند .

چه کسانی در بازار فارکس معامله می‌کنند؟

همه اقشار کشورهای مختلف میتوانند در این بازار فعالیت کنند و از این لحاظ هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد. آمار نشان داده که تقریبا بسیاری از معامله گران فعال در حوزه بین‌المللی به خاطر حجم نقدینگی بالا به بازار فارکس علاقمندند.

حجم نقدینگی از این جهت مهم است که معامله‌گران میتوانند در ۲۴ ساعت شبانه روز و در ۵ روز از هفته(معاملات فارکس در روزهای شنبه تا دوشنبه تعطیل است.)، معاملات خود را باز و یا از آنها خارج شوند. همچنین بخاطر تعدد جفت ارزها و اتفاقات و تنشهای روز در دنیای امروز، همواره مورد معامله مناسبی در بازار برای شما وجود خواهد داشت.

اعتبار اهرم و یا لِوِرِیج

(LEVERAGE) در فارکس به چه معناست و چگونه عمل میکند؟

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنیم، در ابتدا بدانیم که معنی لوریج و یا همان اهرم چیست؟

فرض کنید با موجودی سرمایه ۱۰۰۰ دلار، میخواهید به معامله در بازار سهام آمریکا بپردازید. حداکثر مبلغی که برای خرید سهام می‌توانید خرج کنید، نمیتواند از مقدار موجودی شما بیشتر شود. اما با اهرم یا همان لوریج این موضوع امکانپذیر است.

به این ترتیب، کارگزاران بازار فارکس(بروکرها) به شما به میزان دلخواهتان اعتبار خواهند داد که شما با آن میتوانید تا چند برابر سرمایه تان به معامله بپردازید. این میزان اعتبار میتواند از ۳ برابر شروع و تا چند هزار برابر نیز ادامه داشته باشد. برای مثال وقتی با اهرم 1:1000 معامله می‌کنید، شما قادر خواهید بود تا ۱۰۰۰ برابر موجودی خودتان نیز معامله کنید.  اهرم ها باعث می شوند تا شما بتوانید بهتر بر روی مدیریت سرمایه تمرکز کنید.

به عبارت دیگر، شما برای یک معامله ۱۰۰۰ دلاری فقط به ۱ دلار موجودی حساب نیاز دارید. لذا میزان سود و یا ضرر شما نیز به همان میزان در موجودی (مانده حساب) شما تاثیر خواهد گذاشت.

توجه: استفاده از اهرم (و یا لوریج) به همان اندازه که در ابتدا جذاب است، می‌تواند خطرناک نیز باشد.و منجر به از دست رفتن کل سرمایه شما گردد.

داشتن لوریج چگونه ریسک کار ما را افزایش می‌دهد؟

وقتی شما با لوریج یک معامله را باز میکنید، همانطور که توضیح دادیم میزان سود و ضرر شما به همان میزان در مانده حساب شما ضرب و تاثیر آن نیز به صورت لحظه ای در بالانس شما لحاظ خواهد شد. این نکته زمانیکه شما در سود باشید مسئله خوبی به نظر میرسد اما واقعیت این است که شما هیچوقت نمیتوانید در معاملات خود، همواره از ابتدای زمانِ باز شدن معامله در سود بروید. پس تا زمانیکه معامله شما در ضرر است، این مقدار ضرر از مانده حساب شما کسر خواهد شد. لذا از آنجاییکه میزان ضرر شما به هیچ عنوان نمیتواند از مانده حساب فراتر برود، زمانیکه این اتفاق میافتد، بروکر(کارگزار) کل موجودی شما را به عنوان تسویه ضرر معامله ضبط میکند که به اصطلاح حساب معامله گر کال مارجین می‌شود .

به همین منظور، معامله گرانی که از لوریج استفاده می‌کنند می‌بایست تسلط کافی بر روی این ابزار معاملاتی داشته باشند و همچنین از مدیریت سرمایه قوی نیز برای کنترل میزان سود و ضرر خود برخوردار باشند.

امروزه در قوانین جدید رگولاتوری‌های اروپا و همچنین رگولاتوری ارائه اهرم بالا ممنوع شده و مقدار آن تا سقف 1:50 محدود شده است. اما در بروکرهایی که به کشورمان خدمات می‌دهند، به دلیل استفاده از شعب کشورهای آفشور(کشورهایی که در آنها شرکتها معاف از مالیات هستند و تابع قوانین پولی و بانکی آمریکا نیز نیستند.) هنوز قادر به ارائه اهرم حداکثری تا سقفهای معین هستند.

چگونه به وسیله معاملات CFD در فارکس سود میکنیم؟

نکته مهمی که در معاملات CFD می‌توان به آن اشاره کرد، ایناست که در این نوع معاملات فقط ارزش کالا معامله میشود و دیگر نیازی به مالکیت فیزیکی در معامله نیست. به عبارت دیگر شما مالک ارزش کالا هستید نه خود کالا.  برای اینکه با نحوه سودگیری در این معاملات(بدون مالکیت) آشنا شوید مثال دیگری بیان می‌کنیم:

فرض کنید شما از صرافی یک اسکناس ۱۰۰ دلاری را با قیمت هر دلار ۱۴٬۰۰۰ تومان خریداری میکنید. این معامله به صورت معاملات سنتی که قبلا توضیح دادیم انجام میشود و شما در قبال پرداخت هزینه، دلار خود را دریافت و به خانه میبرید. حتی اگر قیمت آن به ۱۰۰۰ تومان هم کاهش یابد، باز هم شما مالک دلار هستید.

اما در معاملات در سی اف دی ،اینطور نیست. شما در حقیقت ارزش آن دلار را در قیمت هر دلار ۱۴٬۰۰۰ تومان قرض میکنید. از آنجاییکه .باید روزی قرض خود را پس دهید، زمانیکه قیمت آن به ۱۵٬۰۰۰ تومان رسید، دلارها را میفروشید و قرض خود را نیز تسویه میکنید. حال در اینجا اختلاف قیمت زمان قرض و قیمت زمان تسویه، یک ارزش افزودهای برای شما ایجاد کرده است که این میزان، سود شما خواهد بود، در حالیکه دیگر قرضی هم ندارید.

یکی دیگر از نکاتی که در معاملات سی اف دی ،وجود دارد، این است که شما به دلیل اینکه مالک چیزی نیستید و فقط ارزشها را معامله میکنید، پس میتوانید حتی چیزی که ندارید را بفروشید و از کاهش قیمت آن نیز سود کسب کنید.

چطور در فارکس میتوان از کاهش قیمت سود برد؟

این سوالی است که برای خیلی از مردم قابل درک نیست و توضیح آن شاید کمی پیچیده به نظر بیاید. اما با مثالی ساده این موضوع را هم برای شما روشن میکنیم:

فرض کنید خودروی پرایدی دارید که از قبل به قیمت ۶۰ میلیون تومان خریداری کرده بودید. حال فکر می کنید که قیمت آن بزودی کاهش خواهد یافت. در این لحظه شما میتوانید پراید خود را در بازار بفروشید و زمانیکه قیمت آن کاهش یافت و به ۵۰ میلیون تومان رسید دوباره همان پراید را خریداری کنید.

اما در اینجا چه اتفاقی افتاده؟

زمانیکه شما پراید خود را به قیمت ۶۰ میلیون تومان فروختید در حقیقت از اموال شما یک پراید کم شده و شما باید برای اینکه این بدهی را تسویه کنید دوباره یک پراید خریداری کنید.

ما تفاوت در اینجاست که شما پراید خود را با قیمت ۱۰ میلیون تومان ارزانتر خریداری کرده اید. با این کار یک ارزش افزوده ۱۰ میلیون تومانی برای خود ایجاد کرده اید در حالیکه قرض خود را هم تسویه نموده اید. به این ترتیب میتوان گفت که شما از کاهش قیمت سود برده اید.

به یاد داشته باشید، به دلیل اینکه در معاملات سی اف دی ،مالکیتی ندارید، پس مالیاتی هم نباید برای آن پرداخت کنید. اما در عوض بابت قرضی که گرفته اید تا زمان تسویه باید بهره آن قرض را نیز طبق قوانین بانکی بین‌المللی پرداخت نمایید.

CFD مزایا و معایب معاملات

مزایا

استفاده از اهرم یا لوریج، بازار دوطرفه (هم فروش و هم خرید)، نداشتن سررسید در معاملات ، نداشتن مالیات به علت نداشتن مالکیت.

معایب

ریسک بیشتر بخاطر داشتن اهرم(لوریج)، نداشتن مالکیت فیزیکی در معاملات ، پرداخت بهره بانکی در زمان باز بودن معاملات(نه برای همه حساب ها)

SPREAD  اسپرد در بازار فارکس به چه معنی است؟

تا اینجا با نحوه کارکرد بازار فارکس آشنا شدیم. اما زمانیکه میخواهیم معاملهای انجام دهیم، متوجه میشویم که برخلاف آنچه که در ذهن داشتیم تمام جفت ارزها با دو نرخ نمایش داده می‌شوند. این دو عدد همان قیمت خرید و قیمت فروش هستند که با هم مقداری اختلاف دارند.

این اختلاف که بین قیمت خرید و فروش وجود دارد را اسپرد می‌نامند. توجه داشته باشید که اسپردها شناور هستند. یعنی برای جفت ارزهای مختلف باهم تفاوت دارند.

ضمن اینکه در هر بروکر یا همان کارگزار فارکس، بسته به انواع حسابهای معاملاتی که وجود دارد ممکن است مقدار اسپردها باهم متفاوت باشند. همچنین در زمان شبها که حجم معاملات در فارکس کمتر هستند، مقدار این اسپردها نیز بیشتر میشوند.

LOT  لات ، واحد اندازه گیری حجم معاملات

یکی از موارد مفاهیم پایه در بازار فارکس آشنایی دقیق با حجم معاملات است. اندازه حجم قرارداد یک معامله در بازار مبادلات ارز فارکس را بیان می شود. در بیشتر قراردادها هر Lot یا Amount به طور استاندارد یک لات در نظر می گیرند. اندازه قراردادها با واژه هایی مانند لات برابر با ۱۰۰۰۰۰ واحد ارز پایه است. مثال اگر شما در معامله ای با حجم ۱ لات، یورو را در مقابل دلار خرید کنید،EURUSD  در واقع ۱۰۰۰۰۰ یورو در مقابل دلار خرید کرده اید. البته نیاز نیست همیشه با این حجم وارد معامله شوید شما می توانید با مقداری مانند 0.01 لات وارد معامله شوید. این مقدار بستگی به ضریب اهرمی و سرمایه اولیه شما دارد .

کدها (نمادها)در بازار مبادلات ارز

دلار ایالات متحده آمریکا  : USD

یورو، ارز رسمی اتحادیه اروپا :  EUR

پوند انگلیس : GBP

ین ژاپن : JPY

سوئیس فرانک  : CHF

دلار استرالیا : AUD

دلار کانادا : CAD

دلار نیوزیلند : NZD

اونس طلا : XAU

اونس نقره : XAG

انواع دستورات معاملاتی

آشنایی و یادگیری انواع دستورات و نحوه اجرای آن ها از مهمترین مفاهیم پایه در بازار فارکس می باشد. معاملات در بازار ارز با مشخص بودن ۴ عامل انجام می شوند :

  • نوع جفت ارز
  • حجم معامله
  • تعیین دستور خرید یا فروش
  • قیمت ورود

معاملات در فارکس به ۲ صورت انجام می شوند:

  • MARKER ORDER
  • PENDING ORDER

آشنایی با Orders Market

سفارش و دستور خرید یا فروشی است که که معامله گر به صورت دستی و لحظه ای بر اساس نرخ های موجود بازار ثبت می کند. این سفارش در لحظه انجام می شود و جفت ارز مورد نظر خریده یا فروخته می شود. این مورد در مفاهیم پایه در بازار فارکس یکی از پرکاردبردترین دستورات می باشد .

آشنایی با Order Pending

سفارش و دستور خرید یا فروشی است که بر اساس تغییرات قیمت در آینده انجام می شود را دستورات معلق در مفاهیم بازار فارکس می گویند. به عنوان مثال اگر قیمت جفت ارز یورو دلار برابر 1.4550 باشد، معامله گر می تواند یک دستور به کارگزار ارسال کند که اگر قیمت به 1.4600 رسید، خرید یا فروشی برای وی انجام دهد .

انواع Pending Order

BUY LIMIT

دستور بای لیمیت دستوری است که سفارش خرید در قیمتی پایین تر از قیمت جاری بازار گذاشته می شود. این دستور زمانی استفاده می شود که معامله گر آغاز روند صعودی را پایین تر از قیمت فعلی بازار پیش بینی می کند

SELL LIMIT

دستور سل لیمیت دستوری است که سفارش فروش در قیمتی بالاتر از قیمت جاری بازار گذاشته می شود. این دستور زمانی استفاده می شود که معامله گر آغاز روند نزولی را بالاتر از قیمت فعلی بازار پیش بینی میکند.

BUY STOP

دستور بای استاپ دستوری است که سفارش خرید را در قیمتی بالاتر از قیمت جاری بازار قرار می دهد. این دستور زمانی استفاده می شود که معامله گر آغاز روند صعودی را بالاتر از قیمت فعلی بازار، پیش بینی می کند

SELL STOP

دستور سل استاپ دستوری است که سفارش فروش را در قیمتی پایین تر از قیمت جاری بازار قرار می دهد. این دستور زمانی استفاده می شود که معامله گر آغاز روند نزولی را پایین تر از قیمت فعلی بازار، پیش بینی می کند.

آشنایی با سایر دستورات معاملاتی:

STOP LOSS

دستوری است که مشخص می کند معامله با چه میزان ضرر بسته شود در صورتی که تحلیل شما اشتباه باشد بیشتر از یک مقداری ضرر نکنید.

TAKE PROFIT

دستوری است که مشخص می کند معامله با چه میزان سود بسته شود، حد نهایی رشد یا ریزش بازار را که تحلیل کرده اید

روش های بررسی و تحلیل بازارهای مالی

بطور کلی از سه روش پایه برای تحلیل و پیش بینی بازار استفاده می شود .

تحلیل تکنیکال بررسی نمودار ها و مطالعه روند های حرکتی قیمت برای پیش بینی و تحلیل حرکت های آینده است. معامله گران تکنیکال اعتقاد دارند هر اتفاق موثر در قیمت لحاظ شده است. انواع سبک نظریه پردازی تحلیل تکنیکال :

تغییر قیمت ها هدفمند می باشد

قیمت ها بر اساس روند ها حرکت می کنند

در مورد قیمت، تاریخ تکرار می شود

تحلیل فاندامنتال معامله گرانی هستند که بر اساس متغیرهای سیاسی، واقعیت های اقتصاد بین الملل و وضعیت اقتصاد داخلی با تفسیر بنیادی به دنبال انگیزه ها و دلایل حرکت قیمت می باشند .

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال معامله گرانی که با ترکیب و تجزیه تحلیل عوامل تکنیکال و فاندامنتال به تحلیل و پیش بینی آینده قیمت در بازار می پردازند .

برای معامله در بازار فارکس باید از کجا شروع کنیم؟

معاملات در فارکس از طریق بروکرها (کارگزار) انجام میشوند. پس در ابتدا برای شروع کار در بازار، باید بتوانیم یک بروکر را بهعنوان کارگزار .خود انتخاب کنیم

انتخاب بروکر شاید در مرحله اول چیز ساده ای به نظر برسد. اما در واقع میتواند تاثیر بسیار زیادی در میزان عملکرد و سود و زیان شما داشته باشد. پس باید قبل از انتخاب بروکر اطلاعات کافی از نحوه خدمات رسانی و سابقه آن بروکرها بدست آوریم تا بتوانیم انتخاب هوشمندانه تری را داشته باشیم.

همانطورکه گفتیم بازار فارکس به دلیل گستردگی و حجم معاملات، یکی از امن ترین مارکتها در برابر دستکاری های عمدی است .

دلیل این امر آن است که بسیاری از بروکرها با وصل شدن به مارکت جهانی، معاملات خود را انجام میدهند. برای این منظور از طریق نهادهای نظارت مالی معتبر خارجی بازرسی میشوند که به اصطلاح به آنها رگوله می گویند.

در این میان، برخی از بروکرها که معمولا دارای اعتبار کمتری هم هستند، به مارکت جهانی متصل نیستند. در واقع نرخ معاملات در این بروکرها به اصطلاح داخلی است که به آنها مارکت میکر نیز می گویند .

بنابراین بهتر است نکات زیر را در انتخاب بروکر خوب در نظر بگیریم

رگوله باشند و معاملات آنها به مارکت جهانی متصل باشند.با توجه به تحریمها، حتما در کشورهای آفشور ثبت شده باشند تا بتوانند به ایرانی ها خدمات ارایه دهند.هرچه تعداد شعبه بیشتری در کشورهای مختلف داشته باشند دارای اعتبار بیشتری نیز هستند.دارای پشتیبانی به زبان فارسی نیز باشند تا کار را برای ما آسانتر نمایند.دارای انواع حسابهای معاملاتی مختلف باشند که با هر نوع استراتژی و مدیریت سرمایه ای، بتوان در آن حساب جدید مورد نیاز را ایجاد نمود.حتما از قبل میزان اسپرد جفت ارزهای آن را با سایر بروکرها مقایسه نمایید .

جمع بندی

این نکته را در نظر بگیرید که معامله در هر یک از بازارهای مالی داخلی و خارجی بدون داشتن اطلاعات و تخصص کافی در آن مارکت، میتواند منجر به ضررهای سنگین و در نهایت شکست معامله گر شود. پس به یاد داشته باشید، گاهی پرداخت هزینه کمتر بابت آموزش میتواند خیلی بهتر از پرداخت هزینه های سنگین تر در مارکت به عنوان کسب تجربه شخصی باشد!

حضور نماینده های بازار فارکس در ایران از قدیم ممنوع بوده و قانونی نیست البته بانک مرکزی برای تبدیل پولهای خود، مثال از دلار به یورو از همین بازار استفاده کرده است

اما این حقیقت را نیز باید در نظر بگیریم که همواره در کشورمان افراد زیادی هستند که به عنوان منبع درآمد دلاری، شغل فارکس را برگزیدند، که با توجه به افزایش میزان علاقه مردم به انواع بازارهای سرمایه هر روز به تعداد این افراد نیز افزوده میشوند. ما سعی کردیم، نکات مهمی که در این بازار وجود دارند را به عنوان مقاله آموزشی در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید .

نرم افزار معاملاتی متاتریدر چیست؟

تمامی کارگزاران (بروکرها) به منظور دسترسی مشتریان خود به بازار و برای انجام عملیات خرید و فروش آنان، یک نرم افزار معاملاتی را استفاده می کنند، این نرم افزار ها توسط شرکتهای متفاوتی طراحی و تولید می شوند، یکی از معروفترین و پرکاربردترین این نرم افزارهای معاملاتی ”متاتریدر“ است. نرم افزار متاتریدر متعلق به شرکت   Meta quotes  بوده و بروکرهای مختلفی آن را به عنوان نرم افزار معاملاتی خود برگزیده اند

برنامه متا تریدر و آخرین نسخه های آن یعنی نسخه های چهارم و پنجم یکی از معروفترین پلترفرم های تجاری امروزه است که برای انجام معاملات در بازارهای فارکس و سی اف دی به کار می رود. ده ها هزار معامله گر بر سادگی و راحتی کار با این پالتفرم تأکید می کنند .

در متاتریدر زبان برنامه نویسی Meta quotes language 4  می باشد. با کمک آن معامله گران می توانند اندیکاتورها و اکسپرت های خود را ایجاد کنند و با استفاده از آزمایشگر استراتژی می توانند استراتژی خود را بر اساس داده های تاریخی آزمایش کنند.

سکوی تجاری متاتریدر دارای تمام امکانات و خصوصیات لازم برای تجارت است. معامله گران امکان استفاده از ابزار خطی و ترسیمی و  اندیکاتورها و دریافت اخبار و مشاهده نمودارها و نوسانات واقعی قیمت ها دارند. در متاتریدر ۴ شما می توانید با نمودارهای متعددی با (تنظیمات و اندیکاتورهای گوناگون کار کنید )مثال نمودارهای شمعی، میله ای، خطی برای استفاده از متا تریدر باید ابتدا آنرا دانلود نمایید. جهت دانلود نرم افزار ابتدا بروکر مورد نظر را انتخاب کنید، سپس نرم افزار های مربوط به آن را می توانید دانلود نمایید .

فایل آموزش مقدماتی فارکس

نظر بدهید