راهنمای انتخاب بروکر فارکس

راهنمای انتخاب بروکر فارکس

چه بروکرهای فارکس مناسب ایرانی ها است؟

روزانه سوالات زیادی از ما پرسیده می شود که کجا ترید کنیم و برای ترید در فارکس کجا مناسب است؟ همه ما میدانیم که بروکرهای سطح اول دنیا به ایرانی ها سرویس نمی‌دهند، پس باید سروقت بروکرهای سطح پایین تر برویم. توجه داشته باشید این مقاله صرفا یک مقاله آموزشی بوده و پیشنهاد فعالیت نیست و گروه ما صرفا این مقاله را جهت آشنایی با پارامترهای بروکرها تهیه کرده است.

آیا فعالیت در بازار فارکس در ایران جرم است؟

قبل از شروع مقاله این موضوع را که آیا فعالیت در فارکس جرم است یا خیر را بررسی می کنیم. فارکس در سال 1393 بر اساس بخشنامه شماره 11010076 توسط سازمان بورس غیر قانونی اعلام گردید اما نکته مهم این است که این ممنوعیت تنها شامل کارگزاری ها،نمایندگان و پرسنل آنان می باشد که بیان داشته هرگونه فعالیت در زمینه فارکس همچنین آموزش و یا تشویق معامله گران به سرمایه گذاری در این بازار مالی ممنوع است و این ممنوعیت شامل حال افراد حقیقی که در این زمینه فعالیت می کنند نمی باشد.

از طرفی تنها مرجع قانون گذاری در کشورمان مجلس شورای اسلامی است که حق وضع قانون برای تمام افراد جامعه را داشته و در این خصوص هیچ گونه اقدامی نکرده است پس می توان اذعان داشت که بخشنامه سازمان بورس تنها مختص کارگزاری ها بوده و نمی تواند به حق و حقوق سایر افراد جامعه ورود پیدا کند.

خب حالا می رویم سراغ موضوع اصلی:

مرحله اول: برای ارزیابی یک بروکر مناسب در اولویت بحث رگولاتوری (فوانین و مقررات) است، قطعا امنیت پول برای ما مهم است و دوست نداریم بروکر پول ما را بلاک نماید، پس باید بروکری را انتخاب کنیم که زیر نظر سازمان نظارت مطمئن باشد.

رگوله چیست ؟ رگلاتور نهاد نظارتی بر فعالیت های بازارهای مالی است که جهت نظارت بر تغییرات قیمت، محاسبات، عدم دستکاری، امنیت مالی و ماهیت شرکت برای کاربران اطمینان ایجاد می کند.

رگوله هایی که به ایران سرویس می دهند شامل این موارد است:

رگوله FCA انگلستان ، رگوله CYSEC قبرس ، رگوله ASIC استرالیا، رگوله DFSA امارات، رگوله BAFIN آلمان، رگوله IFSC بلیز، رگوله FSB آفریقای جنوبی

اگر رگوله انتخابی شما یکی از موارد فوق باشد قابل اعتماد است مخصوصا رگوله های FCA و ASIC . رگوله های آمریکایی به ایران سرویس نمی دهند برای همین در لیست آورده نشده است.

سایت اینوستوپدیا (investopedia.com) مقالاتی را در مورد بهترین بروکرهای دنیا در اختیار شما قرار می دهد که می توایند از آن استفاده کنید.

مرحله دوم: بعد از بررسی رگوله میریم سراغ نوع بروکر که DD یا NDD است که مشخص میکند کارگزار از نوع مارکت میکر یا واسط است. NDD اختصار No Dealing Desk و DD اختصار Dealing Desk است. بروکرهایی که ما با آنها کار  میکنیم اکثرا یا واسط هستند یا مارکت میکر و مستقیما ما نمیتوانیم با Liquidity Providers یا بانک ها کار کنیم . برای اینکه بفهمیم بروکر مورد نظر ما از چه نوعی است می توانیم از منابع گوگل استفاده کنیم، صحبت های خود بروکر را در این مورد اولویت قرار ندهید. از سایت FXSTREET می توانید برخی اطلاعات در مورد بروکر ها را بدست آورید.

بروکرهای نوع NDD، بروکر واسط بین شما با لیکوئیدیتی پروایدرها و بانک ها هستند، در این حالت بروکر فقط یک واسط است که به دنبال گرفتن کارمزد است و به سود و زیان شما کاری ندارد، اما بروکرهای نوع DD همون مارکت میکر است که زیان ما به جیب بروکر و سود ما از جیب بروکر خارج می شود!! در کل بروکر های نوع NDD بهتر هستند.

مرحله سوم: بعد از دو مرحله قبل می‌رویم سراغ اسپرد و کمیسیون بروکر که قطعا هر چه کمتر باشد بهتر است، البته نه به هر قیمتی!!! اسپرد به نوه بروکر هم بستگی دارد که معمولا بهترین حساب ها حساب های ECN هستند که بروکر کمترین اسپرد را برای شما فراهم می سازد. برای فهمیدن میزان اسپرد بروکرها می توانیم از سایت fxstreet کمک بگیریم.

مرحله چهارم:  بررسی نحوه واریز و برداشت است که برای تریدرهای حرفه ای بسیار مهم است، بررسی راه های واریز و برداشت، میزان کارمزد و ... را باید در ابتدا بررسی کرد.

مرحله پنجم: بعد از بررسی موارد قبل مواردی مانند قوانین بروکر، تعداد بازارها، نوع حساب ها، لیکوئیدیتی، پلتفرم معاملاتی، کیفیت پشتیبانی، پشتیبانی فارسی، سابقه بروکر، سرعت سرورها، محدودیت های خاص، اهرم ها و را باید بررسی کنید، استفاده از حساب های دمو می تواند به شما در فهمیدن این موضوع کمک کند، از گوگل هم می توانید کمک بگیرید.

روش ترید شما هم بی تاثیر در انتخاب بروکر نیست، بروکرهایی که مناسب برای سوئینگ تریدرها، دی تریدرها یا اسکلپرها باشند و برای بازدهی بیشتر در انتخاب باید دقت کنیم.

چه بروکرهایی به ایران سرویس می‌دهند؟

بروکرهای آلپاری، FXTM ، windsor، لایت فارکس، روبوفارکس، فیبوگروپ، آمارکتس و چند بروکر دیده به ایران سرویس می دهند.

ما شخصا هیچ بروکری را به شما پیشنهاد نمی کنیم و انتخاب بروکر کاملا یک موضوع سلیقه ای و استراتژی است. برای انتخاب بروکر می توانید موارد ذکر شده را در گوگل بررسی کنید، و نتیجه جستجو را با ما نیز به اشتراک بگذارید.

در ادامه به توضیح چند بروکر محبوب می پردازیم:

بروکر یو اس جی اف ایکس (بروکر USGFX)

بروکر USGFX در حال حاضر یکی از معتبرترین بروکر های فعال در ایران است و پایه غیر روسی دارد. شعبه اصلی یو اس جی اف ایکس توانسته رگولاتوری بسیار معتبر FCA انگلستان را که دومین رگولاتوری معتبر جهانی است، دریافت نماید. شاید تا همین چند سال پیش، ایرانیان اندکی آن را می‌شناختند، اما با ورود به ایران و فعالیت حرفه‌ای و خدمات بسیار خوبی که در این سال‌ها ارائه نمود، به سرعت به یکی از بهترین گزینه‌ها برای تریدرهای ایرانی تبدیل شد.

در یو اس جی شما از یک تیم پشتیبان فارسی فوق العاده و همیشه پاسخگو لذت می برید. اسپردها در حساب VIP که به مشتریان ایرانی با سرمایه فقط 250 دلار ارائه می شود خوب و رقابتی است. روی حساب میکرو حساب اسلامی بدون محدودیت ارائه می دهد و از طریق صرافی IrPay.Pro به صورت آنلاین قابلیت شارژ و برداشت دارد. تنها نقطه ضعیفی که می توان برای یو اس جی اف ایکس ذکر کرد عدم امکان معامله سهام است.

مزایای بروکر یو اس جی اف ایکس

اعتبار بالا و داشتن رگوله FCA انگلستان در شعبه اصلی

پشتیبانی فارسی بسیار مناسب در تلگرام

واریز و برداشت ریالی متناسب با ایرانیان

وجود حساب اسلامی مناسب در حساب میکرو

سرعت بسیار مناسب سرورها

اسپرد رقابتی رو جفت ارزها و طلا

لوریج تا 1:500

معایب بروکر یو اس جی اف ایکس

عدم وجود نمادهای کافی در معامله کریپتو و سهام

عدم امکان معامله سهام آمریکا و اروپا

عدم پشتیبانی از وبمانی

بروکر روبو فارکس RoboForex

روبوفارکس یکی از بهترین بروکر ها برای تریدرهای ایرانی است. حتی سخت‌گیرترین تریدرها هم نمی‌توانند از مزایایی که این کارگزار دارد، چشم‌پوشی کنند. می‌دانیم که هیچ بروکر فارکس بی‌نقصی نیست، اما روبوفارکس توانسته با رفتار حرفه‌ای در طی این سالها، اعتماد همگان را جلب کرده و برای افرادی که می‌خواهند بدون دغدغه و هراس از شیطنت‌های بروکر روی ترید تمرکز کنند، یکی از اولین پیشنهادها باشد.

دلیل قرار گرفتن روبوفارکس در لیست بهترین بروکر های فعال در ایران، تنوع سبد معاملاتی ارائه شده است. این بروکر، سهام بیش از 3،000 شرکت آمریکایی و همچنین 26 رمز ارز را در اختیار تریدرها گذاشته است.

مزایای روبوفارکس

بیش از ۱۰ سال سابقه و اعتبار بالا

رگوله‌ی IFSC برای ایرانیان

۳۰ دلار بونوس خوش‌آمد‌گویی

ارائه VPS رایگان

برداشت لحظه‌ای وبمانی

اسپردهای پایین و سرعت بالای سرورها

پشتیبانی از دو پلتفرم R Trader و cTrader

لوریج تا 1:2000

امکان معامله بر روی سهام بیش از 3،000 شرکت آمریکایی

امکان معامله بر روی 26 کریپتوکارنسی

بیمه حساب معاملاتی کاربران تا 20 هزار یورو

معایب روبوفارکس

نداشتن رگولاتوری اروپایی معتبر

نداشتن امکان شارژ و برداشت ریالی آسان

عدم وجود سایت به زبان فارسی

ضعف در پشتیبانی به زبان فارسی

بروکر آمارکتس   A.Markets

بسیاری از تریدرهای ایرانی تصور می‌کنند بروکرهای خوب و بااعتبار بالا به ایرانیان خدمات نمی‌دهند. اما این تصور همیشه هم درست نیست. بروکرهای قابل قبولی از بروکرهای خوب و معتبر و باسابقه‌ای برای ایرانیان وجود دارند. یکی از این بروکرها، بروکر آمارکتس بوده که در چند سال اخیر خدمات خود را بهبود بخشیده و به خاطر واریز و برداشت راحت و پشتیبانی به زبان فارسی خوب، معامله‌گران زیادی را جذب کرده است.

بروکر آمارکتس نیاز تریدرها به اطمینان خاطر را دریافته و حساب کاربران را تا سقف 20 هزار یورو بیمه می‌کند. این آرامش خیال به تریدرها کمک می‌کند تا با تمرکز و اطمینان، استراتژی‌های معاملاتی خود را دنبال کرده و بیشترین سود را از هر معامله دریافت کنند.

آمارکتس در حال حاضر شاید به جرات قوی ترین تیم پشتیبانی فارسی در بین بروکرهایی که به ایران خدمات می دهند را دارا باشد. همچنین امکان انجام معامله روی طیف وسیعی از نمادها معاملاتی برا برای شما فراهم می سازد. آمارکتس می تواند یکی از کاندیداهای عنوان بهترین بروکر فارکس برای ایرانی ها در حال حاضر باشد.

مزایای آمارکتس

سابقه ۱۳ سال فعالیت

۲۵ درصد بونوس معاملاتی

سایت و پشتیبانی فارسی قوی ۲۴ ساعته

واریز و برداشت ریالی متناسب با ایرانیان

روند آسان افتتاح حساب و عدم نیاز به تایید آدرس

لوریج تا 1:1000

امکان معامله فارکس، نفت، طلا، سهام آمریکا و بیتکوین

دارای حساب‌های اسپرد ثابت (فیکس)

معایب بروکر آمارکتس

عدم وجود حساب Cent

نداشتن رگولاتوری اروپایی

عدم ارائه VPS رایگان

بروکر آلپاری Alpari

آلپاری اینترنشنال در سال ۱۹۹۸ در مائوریتیوس تأسیس شد و از آن زمان تاکنون، به یکی از بازیگران مهم صنعت تریدینگ بدل شده است. هرچند شعب آمریکا، انگلیس و نیوزلند آن ورشکست شدند اما شعبه مادر آن که روسی است کماکان به کار خود ادامه داده است. شنیده های حاکی از آن است که مجوز ارائه خدمات این بروکر در داخل خود روسیه نیز توسط بانک مرکزی روسیه ابطال شده است. بروکر آلپاری در سال هایی نه چندان دور یکه تاز بازار ایران بود و اکثریت تریدرهای فارکس ایرانی در این بروکر حساب داشتند. اما با گذشت زمان محبوبت این کارگزاری کم و کمتر شد، هرچند الان نیز تعداد مشتریهای ایرانی آن کم نیست.

مزایای کارگزار آلپاری

بیش از ۲۰ سال سابقه و قدمت کاری

بیش از 250 دارایی قابل معامله 

سایت و پشتیبانی فارسی قابل قبول

کابین معاملاتی ساده با امکانات بالا

واریز و برداشت ریالی متناسب با ایرانیان

لوریج تا 1:2000

رگوله شده توسط FSC

معایب بروکر آلپاری

اسپردهای بالا در بعضی نمادها

سابقه‌ی ورشکستگی شعب انگلستان، آمریکا و نیوزلند

داشتن مشکلات نموداری در بعضی اوقات

بروکر ارانته Errante

بروکر ارانته یکی از کارگزاری‌های تقریبا جدید در بازار فارکس می‌باشد، که از سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را آغاز کرده است. این بروکر توانسته در همین مدت کوتاه جایگاه مناسبی در میان تریدرهای ایرانی کسب کند. ارائه خدمات مناسب، مخصوص مشتریان ایرانی، مانند روش‌های انتقال وجه و پشتیبانی فارسی، این بروکر را برای علاقه‌مندان فارکس ایرانی، محبوب کرده است. ارانته توسط CySec و FSA رگوله شده است. اسپردهای فوق العاده ای به خصوص روی جفت ارزها دارد.

مزایای ارانته

پشتیبانی قوی به زبان فارسی

روش‌های واریز و برداشت وجه متنوع مناسب ایرانیان

تنوع مناسب در حساب‌های معاملاتی قابل افتتاح

امکان معامله جفت ارزها، سهام، شاخص ها، نفت و طلا ، کریپتوکارنسی ها

لوریج تا 1:500

اسپردهای رقابتی

جوایز و پاداش‌های متنوع معاملاتی

معایب ارانته

سابقه فعالیت نسبتا پایین

میانگین بالا حداقل مبلغ واریز حساب‌های معاملاتی

اچ وای سی ام HYCM

بروکر HYCM (که نام کامل و اصلی آن، Henyep Markets است) یکی از بروکرهای مشهور با سابقه‌ای بالا (بیش از ۴۰ سال) می‌باشد . در بین بروکرهایی که با ایران کار می کنند جزو معدود بروکرهای با این تعداد از رگوله است. بروکر HYCM تحت رگولاتوری FCA انگلستان، CySec قبرس ، DIFC امارات و CIMA جزایر کیمن می باشد. از نظر شرایط معاملاتی در حد متوسط هست و تیم پشتیبانی فارسی زبان دارد. هر چند تیم فارسی زبان چندان قویی ندارد. ممکن است با این بروکر در برداشت ها به مشکل بر بخورید.

مزایای اچ وای سی ام

اعتبار مناسب و سابقه‌ی بسیار زیاد

پشتیبانی از واریز و برداشت ریالی

وجود حساب با اسپرد صفر برای اسکالپرها

بیش از 300 نماد معاملاتی

بیش از 20کریپتوکارنسی قابل معامله

سرعت بالای انجام معاملات

لوریج تا 1:500

معایب اچ وای سی ام

امکان اسکالپ فقط در حساب RAW

پشتیبان فارسی نه چندان قوی

زمان بر بود انجام برداشت ها

نظر بدهید