چگونه یک استراتژی بازاریابی محتوایی موثر ایجاد کنیم

چگونه یک استراتژی بازاریابی محتوایی موثر ایجاد کنیم

چگونه یک استراتژی بازاریابی محتوایی موثر ایجاد کنیم

بازاریابی محتوا  یک روش تبلیغاتی است که توسط بسیاری از کسب و کارها در سطح جهانی استفاده می شود. در میان سایر موارد، بازاریابی محتوایی یک تاکتیک کلیدی برای افزایش آگاهی از برند شما، تسهیل تبدیل سرنخ و ایجاد مسیر فکری در ذهن کاربران است. اما چه یک مبتدی در بازاریابی محتوا باشید و چه یک حرفه ای باتجربه، اگر می خواهید از رقبای محتوایی خود جلوتر باشید، بررسی مجدد نکات استراتژی ضروری است. به همین دلیل است که ما یک فرآیند 7 مرحله‌ای ساده ارائه کرده‌ایم تا به شما نشان دهیم چگونه یک استراتژی بازاریابی محتوای مؤثر ایجاد کنید:

  1.  اهداف خود را مشخص کنید
  2. مخاطبان هدف خود را مشخص کنید
  3. با تعیین مشکلاتی که کسب و کارتان حل می کند، کلمات کلیدی را شناسایی کنید
  4. محتوای خود را تجزیه و تحلیل کنید
  5.  تعیین کنید که از چه نوع محتوایی استفاده خواهید کرد (متن، ویدئو ، تصویر)
  6.  یک تقویم محتوا ایجاد کنید و منتشر کنید
  7.  نتایج را اندازه گیری کنید

در سال 2020 بنا به بررسی های انجام شده، تقریبا 70٪ از کسب و کارها به طور فعال در بازاریابی محتوا سرمایه گذاری می کنند، این بدان معنی است که حفظ قدرت خود در SERP (صفحات نتایج موتور جستجو) و حفظ وضعیت عنوان یک پیشرو در صنعت بیش از همیشه مهم است.

پس، بیایید شروع کنیم!

1- اهداف خود را مشخص کنید

هر محتوایی که تولید می کنید باید به نوعی در رسیدن به یک هدف یا هدف‌های بعدی کمک کند. اهداف شما باید S.M.A.R.T باشد: خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه/مرتبط، و محدود به زمان. وقتی بدانید می‌خواهید به چه چیزی برسید و برای چه چیزی تلاش می‌کنید، گام‌هایی که برای رسیدن به آن برمی‌دارید بسیار ساده‌تر می‌شوند.

اگر هدف اصلی شما افزایش فروش است، باید سرعت انتشار محتوای محرک خرید را افزایش دهید. به طور مشابه، فرض کنید می خواهید رتبه بندی SERP خود را بهبود ببخشید. در آن صورت، شما باید تلاش‌های خود را برای بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) تجزیه و تحلیل کنید و درباره نحوه بهینه‌سازی محتوای فعلی خود تحقیق کنید،  به کلمات کلیدی، توضیحات متا، تگ‌های H، بک لینک‌ها و غیره فکر کنید. این احتمال وجود دارد که اهداف شما اغلب به مشتریان شما مرتبط باشد یا مشتریان بالقوه، بنابراین مطمئن شوید که مرحله چرخه عمر سرنخ های خود را درک کرده اید تا بتوانید محتوای مناسب را به آنها ارائه دهید. تعیین آنچه می خواهید استراتژی بازاریابی محتوای شما به آن دست پیدا کند، یا اهداف کلی کسب و کار شما، تضمین می کند که هنگام ایجاد محتوای خود در مسیر درست باقی بمانید.

2- مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

امروزه بازاریابان برای گروه‌های مختلف مخاطبین، محتوا تولید می کنند. بهترین دسته بندی مخاطبین، تمرکز بر روی سه گروه مهم‌تر از آنهاست. شما محتوا تولید نمی کنید که آنرا بی هدف منتشر کنید، شما برای یک هدف خاص و افراد خاص محتوا ایجاد می کنید. بنابراین درک اینکه مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و به چه محتوایی نیاز دارند ضروری است.

یک راه عالی برای رسیدن به مخاطبان هدف، انجام تحقیقات بازار و بررسی شخصیت‌های مشتریان است. شخصیت‌های خریدار اساساً نمایشی تخیلی از مشتری ایده‌آل شرکت شما هستند، آنها به عنوان یک پیش طرح برای اینکه می‌خواهید به چه کسی و چرا برسید عمل می‌کنند. هنگامی که بازاریابان پرسونا ایجاد می کنند، شامل ویژگی های کلیدی مانند اطلاعات جمعیت شناختی (سن، عنوان شغل، جنسیت، درآمد)، نیازهای بالقوه و نحوه تماس، چالش ها، انگیزه های رفتاری، و غیره می شوند. سپس، در نظر می گیرند که چگونه کسب و کار می تواند با این مشتری ایده آل هماهنگ شود و راه حل ارائه دهد.

هنگامی که مخاطبان هدف خود را بشناسید، تولید محتوایی که نتایج بهتری به همراه داشته باشد، آسان تر می شود، فقط به این دلیل که مرتبط تر و ارزشمندتر است. به وب سایت و تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی خود نگاهی بیندازید، آیا سرنخ‌هایی وجود دارد؟ رفتار افراد در سایت یا اینستاگرام شما چگونه است؟ این مهم است که به طور منظم تحقیقات شخصی انجام شود. بازاریابان با تجربه به شما خواهند گفت که مخاطبان هدف شما می توانند تغییر کنند یا می توانید تصمیم بگیرید که می خواهید گروه های جدیدی را هدف قرار دهید یا در بازارهای مختلف گسترش دهید. به طور مشابه، افراد خود می توانند به دلیل تغییرات بازار یا روندهای اجتماعی تغییر کنند ، جنبه های خارجی از کسب‌وکار که خارج از کنترل شما است.

3-  با تعیین مشکلی که کسب و کار شما حل می کند، کلمات کلیدی را شناسایی کنید

ایجاد محتوای سطح بالا که مرتبط با محصولات یا خدمات شما و یا ارزش های کسب‌وکار شما نباشد، فایده‌ای ندارد. شما می‌توانید خلاقانه‌ترین، روشن‌تر، آموزشی‌ترین یا سرگرم‌کننده‌ترین محتوای موجود در بازار را توسعه دهید، اما اگر مخاطبانی که این محتوا به سمت وب‌سایت شما هدایت می‌کنند، علاقه‌ای به محصول یا خدمات شما نداشته باشند، تمام تلاش شما بیهوده صرف خواهد شد.

بنابراین، با تعریف کسب و کار خود از طریق محصول یا خدماتی که می فروشید، شروع کنید. این مبنایی برای کلید واژه‌های اصلی و عباراتی است که می خواهید هدف قرار دهید و موضوع اصلی محتوای شما است خواهد بود. گنجاندن کلمات کلیدی و عبارات مناسب در محتوای خود به شما کمک می کند تا در SERP رتبه بالایی داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که توسط افراد مناسب پیدا می شوید. شما باید به مخاطبان هدف خود بگویید که چگونه می توانند از کسب و کار شما سود ببرند، چه ارزشی می توانید به آنها ارائه دهید و چرا باید شما را نسبت به رقبایتان انتخاب کنند.

سهم سازمان هایی که از بازاریابی محتوا در سراسر جهان استفاده می کنند 91 درصد است. سهم بازاریاب هایی که 10 هزار دلار آمریکا یا کمتر برای بازاریابی محتوا در سراسر جهان در سال 2019 هزینه کردند، 46 درصد بود. مهمترین معیار برای اندازه گیری تعامل بازاریابی محتوا از طریق "سرنخ های تولید شده" است.

4- محتوای خود را تجزیه و تحلیل کنید (ممیزی محتوا)

ممیزی محتوا فرآیندی است که در آن محتوایی را که ایجاد و منتشر کرده‌اید تجزیه و تحلیل می‌کنید. هدف از این کار دستیابی به بینش در مورد انواع محتوایی است که بهترین عملکرد را دارند می‌باشد.

ممیزی محتوای شما نه تنها به شما نشان می دهد که چه کاری را درست انجام می دهید، بلکه حوزه هایی را که نیاز به بهبود دارند نیز شناسایی می کند. با این دانش، می توانید از معیارهایی که جمع آوری کرده اید برای ایجاد محتوای آینده خود استفاده کنید. این نوع ممیزی ها همچنین به شما این امکان را می دهند که کشف کنید چه چیزی باید به روز شود، بازنویسی شود یا به طور کلی حذف شود.

می‌توانید از ابزارهای تجزیه تحلیل محتوا مانند  Screaming Frog،SEMrush  یا Google Analytics استفاده کنید تا فرآیند ممیزی محتوای خود را تا حدی خودکار کنید. آنها پرطرفدارترین صفحات در وب سایت شما، الگوها و رفتارهای کاربر، مدت زمان صرف شده در سایت شما، و حتی اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه می توانید سئو را بهبود ببخشید را شرح می دهند. ممیزی محتوا منبع مفیدی برای طراحی و برنامه ریزی محتوا، بهبود سئو و ترافیک وب سایت شما است و به عنوان نقشه راه برای خلاقیت های آینده بازاریابان عمل می کند.

5- تعیین کنید که از چه نوع محتوایی استفاده خواهید کرد

هنگامی که اهداف خود را مشخص کردید، مخاطبان هدف خود را مشخص کردید، کلمات کلیدی خود را شناسایی کردید و تجزیه تحلیل را تکمیل کردید، زمان تعیین انواع محتوایی است که ایجاد خواهید کرد. محتوا قدرت ایجاد یا شکستن جایگاه برند شما را دارد. به همین دلیل برای شما بسیار مهم است که استراتژی بازاریابی محتوای خود را تا حد امکان دقیق برنامه ریزی، ایجاد و اجرا کنید.

برخی از محتواها به عنوان یک عنصر اصلی برای مشاغل عمل می کنند برای مثال وبلاگ ها توسط برندهای بزرگ و کوچک ایجاد و منتشر می شوند. اما راه های مختلفی وجود دارد که هر کدام هدف خاص خود را انجام می دهند. در اینجا چند مورد از رایج ترین و موثرترین اشکال بازاریابی محتوا آورده شده است:

وبلاگ‌ها: وبلاگ‌ها محتوای دیجیتالی به سبک مجله‌های اطلاعاتی هستند که می‌توانند به توسعه حضور آنلاین، تعامل با مخاطبان، جذب سرنخ و بهبود قابل توجه سئو کمک کنند.

راهنماها: راهنماهای دیجیتال مانند کتاب‌های الکترونیکی هستند و معمولاً به صورت PDF ارائه می‌شوند و مشابه فیزیکی ندارند. راهنماها اغلب کلی و با نام تجاری، به جزییات بیشتری نسبت به وبلاگ‌ها می‌پردازند، بنابراین می‌توانند ابزاری عالی برای تولید سرنخ باشند. راهنماها جایی هستند که می توانید رهبری فکری خود را نشان دهید و دانش گسترده خود را در مورد یک موضوع به اشتراک بگذارید.

ویدئوها: طبق بررسی های انجام شده،  54 درصد از مخاطبان می‌خواهند محتوای ویدئویی بیشتری از برندهای مورد علاقه خود ببینند. یکی از چیزهای عالی در مورد محتوای ویدئویی این است که بسیار گسترده است، می توانید ویدئوهای متحرک، ویدئوهای نقد و بررسی، مصاحبه ها، ویدئوهای نحوه انجام، ویدئوهای آموزشی کوتاه یا دوره های آموزشی و غیره ایجاد کنید. گزینه ها و خلاقیت برای ساخت ویدئو، بی پایان است. محتوای ویدیویی بسیار جذاب است زیرا بسیاری از افراد به صورت بصری یاد می گیرند، بنابراین قرار دادن پیام قدرتمند شما در قالبی سرگرم کننده و بصری بسیار موثر است.

اینفوگرافیک: اینفوگرافیک یک راه سرگرم کننده و قابل هضم برای انتقال اطلاعات به مخاطبان است. اینفوگرافیک ها نسبتاً کم هزینه، به راحتی ایجاد می شوند و زیبا هستند. درست است که رتبه‌بندی اینفوگرافیک‌ها برای سئوی سایت سخت‌تر از یک قطعه وبلاگ طولانی است (به دلیل کمبود کلمات کلیدی)، اما آنها برای به اشتراک گذاشتن حقایق، آمار، فهرست‌ها و فرآیندهای جدید و جالب، بسیار عالی هستند.

پادکست ها: پادکست ها فایل های صوتی هستند که عموماً از طریق یک اپلیکیشن یا وب سایت به صورت آنلاین قابل دسترسی هستند. آن‌ها معمولاً بصورت پشت سر هم و سریالی هستند و می‌توانند توسط چندین نفر به سبک یک مصاحبه یا یک بحث جذاب صداپیشگی کنند، یا صرفاً توسط یک نفر که داستانی را بازگو می‌کند یا اطلاعاتی را ارائه می‌دهد ایجاد شود.

محبوبیت پادکست ها در چند سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. حدود 24 درصد از جمعیت ایالات متحده (68 میلیون) هر هفته به پادکست گوش می دهند. اگر تولید پادکست درست انجام شود، پادکست می‌تواند یک محتوای ارزان و آسان برای بازاریابان باشد. نه تنها برای بازاریابان ساده است، بلکه مصرف آن برای مخاطبان نیز کارآمد است. 49 درصد از گوش دادن به پادکست در خانه، 22 درصد هنگام رانندگی، 11 درصد در محل کار و 8 درصد هنگام ورزش اتفاق می افتد.

 نقل قول‌ها و تجربه های کاربران: تجربه کاربران زمانی بسیار مهم هستند که سرنخ‌ها از طریق افرادی که بهتر درباره کسب‌وکار، محصول یا خدمات شما اطلاعات دارند ایجاد می شود. مشتریان شما گواهی های واقعی و معتبری هستند که به عنوان بازاریابی دهان به دهان عمل می کنند و ارزشی را که به طور بالقوه می توانید ارائه دهید را نشان می دهند.

 صفحات محتوایی: صفحات محتوایی اساساً دارای تنوع محتوایی زیادی هستند که کل یک موضوع را پوشش می دهند. در درون آنها، قطعات کوچکتر و متمرکزتر دیگری مانند وبلاگ ها، اینفوگرافیک ها، ویدئوها و غیره را خواهید یافت که (در مجموع) به عنوان "خوشه موضوعی" شناخته می شوند.

به عنوان مثال، ما یک صفحه ستونی در بخش بندی بازار ایجاد کرده ایم و در آن هر موضوعی را که ممکن است بدرد بخورد را آورده ایم. در اینجا، موضوع اصلی «تقسیم‌بندی بازار» است و در این بخش مقالات، وبلاگ‌ها، اینفوگرافیک‌ها، راهنماها، ویدئوهای مرتبط وجود دارد که به موضوعات فرعی یا موضوعات مرتبط با تقسیم‌بندی بازار، مانند تجزیه و تحلیل تقسیم‌بندی بازار، تقسیم‌بندی جغرافیایی می‌پردازد. ممکن است ابتدا کمی پیچیده به نظر برسد، اما نگاهی عمیق‌تر بیندازید و می‌بینید که تنها چیزی که نیاز دارید، محتوای گسترده‌ای است که شامل قطعات کوچک‌تر دیگری است که از طریق یک هایپرلینک به هم متصل شده‌اند.

6- یک تقویم محتوا ایجاد کنید و منتشر کنید

برای اینکه بازاریابی محتوای شما موفق باشد، باید بدانید که چه چیزی را  در چه زمانی و در کدام پلتفرم می خواهید منتشر کنید، نحوه سازماندهی محتوایی خود بسیار مهم است. محتوا به‌عنوان جریان‌های کاری بصری عمل می‌کنند که به بازاریابان محتوا کمک می‌کند تا کار را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه برنامه‌ریزی کنند.

تقویم های محتوا می توانند به اشکال مختلفی ارائه شوند. می توانید از یک تقویم چاپ شده، یک صفحه وب، چیزی مانند تقویم Google، برنامه ای مانند Monday.com یا یک ابزار خاص و فراگیر مانند CoSchedule استفاده کنید. آنها شما را قادر می سازند تا انواع محتوایی را که می خواهید ایجاد کنید، عناوین، نویسندگان، و تاریخ/زمان هایی که قصد انتشار آنها را دارید را مدیریت کنند. برخی از برندها همچنین تقویم محتوای رسانه‌های اجتماعی را ایجاد می کنند تا با توجه به زمان انتشار در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود، به آنها جهت دهند. در پایان، همه تقویم های محتوا به یک هدف عمل می کنند، برای برنامه ریزی، سازماندهی و زمان بندی کمپین های محتوا و بازاریابی تا حد امکان موثر.

7- نتایج را اندازه گیری کنید

تجزیه و تحلیل عملکرد محتوای شما بهترین راه برای درک نوع محتوایی است که با مخاطبان شما ارتباط برقرار می کند، که محتواهای بعدی را به شما اطلاع می دهد.

با استفاده از ابزارهایی مانند   Google Analytics، تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی، و تجزیه و تحلیل ارائه شده توسط پلت فرم بازاریابی یا نرم افزار CRM (در صورت استفاده از آنها)، می توانید بینش عمیقی در مورد اقدامات، انگیزه ها، نقاط قوت و نقاط تماس مخاطبان خود به دست آورید. . این داده‌ها سیگنال‌های واضحی را در مورد آنچه بیشتر مورد توجه مخاطبانتان قرار می‌دهد، به شما ارائه می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که محتوای جدید و جذاب را ارائه دهید. معیارهای محتوا معمولاً به این چهار دسته تقسیم می شوند: رفتار کاربر، تعامل ، نتایج SEO، سرنخ ها و درآمدها.

همچنین می‌توانید ابزارهای دیگری را برای تجزیه و تحلیل ترکیب کنید، مانند Moz، که اعتبار دامنه شما را تجزیه و تحلیل می‌کند. اندازه گیری منظم نتایج محتوای خود و تجزیه و تحلیل داده های مخاطبان به شما کمک می کند تا با موفقیت محتوای خلاقانه، ارزشمند و جذاب برای مشتریان و مشتریان احتمالی خود طراحی کنید.

جمع بندی نهایی

مزایای استفاده از محتوا در استراتژی بازاریابی شما از جذب مشتریان بالقوه جدید و حفظ مشتریان فعلی گرفته تا تبدیل سرنخ ها، بهبود سئو و تقویت اعتبار برند شما می باشد، اینها تنها چند مورد از دلایل متعددی هستند که چرا بازاریابی محتوا مفید و کارآمد است.

نظر بدهید

خدمات مارکت اسنایپر مرتبط